Celem przeprowadzenia wywiadu środowiskowego jest wydanie decyzji w postępowaniu administracyjnym o umieszczeniu danej osobowa w DPS. W związku z powyższym ustalenie stanu faktycznego następuje w postępowaniu dowodowym. Zgodnie z doktryną i orzecznictwem dowodem jest wszystko co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy i nie jest sprzeczne z prawem. Szczególnym rodzajem i zarazem środkiem dowodowym będzie wywiad środowiskowy, przeprowadzony w celu ustalenia sytuacji osobistej, rodzinnej, życiowej i majątkowej. W sprawach z zakresu pomocy społecznej organy administracji publicznej obowiązane są prowadzić postępowanie dowodowe według określonych reguł, podejmując wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli.
Ponadto zgodnie z art. 7b Kpa w toku postępowania organy administracji publicznej współdziałają ze sobą w zakresie niezbędnym do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego i prawnego sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli oraz sprawność postępowania, przy pomocy środków adekwatnych do charakteru, okoliczności i stopnia złożoności sprawy.
Postępowanie dowodowe opiera się na dokumentach urzędowych i oświadczeniach stron. Natomiast samo uznanie faktu lub stanu za udowodniony może budzić wątpliwości na płaszczyźnie art. 107 u.p.s, który łagodzi wymagania w zakresie złożenia oświadczeń niezgodnych z prawdą, ponieważ nie odwołuje się do odpowiedzialności za fałszywe składanie zeznań. Organ dokonuje analizy całego zebranego materiału zgodnie z zasadą swobodnej oceny dowodów, co nie jest tożsame z oparciem rozstrzygnięcia na wszystkich środkach dowodowych. Niektóre dowody organ może uznać za niewiarygodne lub dla sprawy nieistotne.
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 sierpnia 2016 r. w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego w § 2 ust. 4 upoważnia pracownika socjalnego do zbadania sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej osoby samotnie gospodarującej lub osób w rodzinie, mogące mieć wpływ na rodzaj i zakres przyznawanej im pomocy.
W związku z powyższym wydaje się uzasadnione wystąpienie z wnioskiem do Urzędu o sprawdzenie czy w KW istnieje wpis dotyczycący nieodpłatnej dożywotnej służebność osobistej w przedmiotowej sprawie. Urząd powinien przesłać do Państwa potwierdzenie przedmiotowego stanu w formie pisma.
Podstawa prawna:
USTAWA z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U.2020.1876 t.j.)
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 25 sierpnia 2016r. w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego (Dz.U.2017.1788 t.j. )
USTAWA z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U.2021.735 t.j.)