TSUE: NUMER VIN POJAZDU MOŻE BYĆ DANĄ OSOBOWĄ

9 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie w sprawie C-319/22 Gesamtverband Autoteile-Handel. Gesamtverband Autoteile-Handel to niemieckie stowarzyszenie zawodowe handlu hurtowego częściami pojazdów, które, zgodnie z prawem Unii Europejskiej, zażądało od szwedzkiego producenta pojazdów Scania udostępniania niezbędnych informacji dotyczących naprawy i konserwacji produkowanych przez nich pojazdów oraz informacji z pokładowego układu diagnostycznego (OBD) pojazdów.

Przekazana przez producenta informacja nie satysfakcjonowała stowarzyszenia, wobec tego wniósł on pozew do sądu niemieckiego, a ten zwrócił się do TSUE z pytaniami prejudycjalnymi, z których jedno dotyczyło kwestii uznania numeru VIN za danę osobową, którą producent musi ujawnić.

TSUE uznał, iż numer VIN, mimo że sam w sobie nie ma charakteru „osobowego”, ponieważ jest alfanumerycznym kodem przypisanym pojazdowi przez producenta w celu zapewnienia właściwej identyfikacji każdego pojazdu, to nabierze on takiego charakteru dla kogoś, kto dysponuje realnymi środkami powiązania ich z konkretną osobą. Trybunał wziął bowiem pod uwagę, że VIN znajduje się na świadectwie rejestracji pojazdu (dowodzie rejestracyjnym), wraz z takimi danymi osobowymi jak nazwisko i adres posiadacza tego świadectwa. Ponadto osoba fizyczna może być wskazana w takim świadectwie jako właściciel pojazdu lub osoba posiadająca prawo użytkowania pojazdu na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności.

Z tych powodów TSUE stwierdził, iż VIN stanowi dane osobowe w rozumieniu art. 4 pkt 1 RODO, gdy jest powiązany z konkretną osobą, czyli wtedy, gdy ktoś może go użyć do zidentyfikowania właściciela pojazdu lub osoby posiadającej do niego inny tytuł. Konsekwencją tego wyroku jest stwierdzenie, iż numer VIN musi być przetwarzany w reżimie RODO, czyli m.in. wtedy, gdy jest to niezbędne i ograniczone do celów, w których są przetwarzane.

Podstawa prawna:

– Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. U. UE. L. z 2016 r. Nr 119, str. 1 z późn. zm.).

– Wyrok TS z 9.11.2023 r., C-319/22, GESAMTVERBAND AUTOTEILE-HANDEL E.V. PRZECIWKO SCANIA CV AB, LEX nr 3622953.