Zebranie wiejskie to nic innego, jak organ uchwałodawczy sołectwa. Reguluje to art. 36 ust.1 Ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2020r. poz. 713 t.j.). Posiedzenia organów władzy publicznej są co do zasady jawne i dostępne, jeżeli organy te zostały wybrane podczas powszechnych wyborów.
Przy organach pomocniczych, jakimi są zebrania wiejskie, posiedzenia są jawne i dostępne jeżeli tak stanowią przepisy odnoszące się do działalności zebrania wiejskiego lub jeżeli sam organ tak postanowi. Mówi o tym art. 18 ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2020r. poz. 2176 t.j.).
Podczas posiedzeń organów władzy publicznej i organów pomocniczych sporządzane są materiały w postaci teleinformatycznej, które rejestrują obrady, bądź je udostępniają w formie audiowizualnej. Jeżeli tak się nie dzieje, organy mają w obowiązku sporządzać protokoły ze swoich obrad, oraz udostępnić je do wiadomości publicznej.
Należy jednak mieć na uwadze, iż to, że udostępnieniu podlegają protokoły z obrad, nie oznacza jednocześnie udostępnienia wszystkich danych zawartych w tych protokołach. Dostęp do informacji publicznej ma swoje ograniczenia, którymi jest tajemnica przedsiębiorcy i prywatność osoby fizycznej. Nie obowiązuje to osób, które pełnią funkcje publiczne, bądź są w jakiś sposób związane z pełnieniem funkcji publicznej. Nie obowiązuje to również takich osób fizycznych i przedsiębiorców, którzy z własnej woli zrezygnowali z przysługującego im prawa ograniczenia ujawniania ich danych. Tak wskazuje art. 5 ust 2 Ustawy z dnia 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2020r. poz. 2176 t.j.).
Organ, do którego wpłynął wniosek o udzielenie informacji publicznej rozpatruje go i decyduje, czy posiadane informacje o osobach fizycznych i przedsiębiorcach uczestniczących w obradach podlegają ograniczeniu dostępu do informacji publicznej.
Organ decyduje również o anonimizacji danych zawartych w dokumentach, które ma zamiar udostępnić.